Da bi se maksimalno iskoristilo čitavo potkrovlje, u horizontalnu prečku nosača u obliku slova A postavljena je manja galerijska platforma. Takvim dizajniranim rješenjima stvorili su prostran, transparentan, jasan, moderan životni prostor, što je pravo iznenađenje za klasičnu buržoasku kuću. Dodatnu notu svježine, pored vidljivih čeličnih nosača, daje i industrijski izgled koji povezuje različite funkcionalne jedinice potkrovlja u jednu cjelinu. Stan se otvara s panoramskim pogledom iz krovnih prozora na južnoj strani i preko terase na sjever, što također dodaje na volumenu i prozračnosti. Krov bez parapetnog zida je iskorišten za pogled. Pogled prema dole je predviđen donjim fiksnim elementom, a pogled pravo ispred i prema gore panoramskim krovnim prozorom.



Soba u potkrovlju s kosim plafonom daje dodatnu dinamiku svjetlosti koja dolazi kroz krovne prozore. U toku dana svjetlost se mjenja, od snažnog svetlosnog efekta u galeriji, zatim duboko u stanu, i na kraju u prostorima ispod galerije. Zimi, svetlost prodire čak i na potpuno drugu, sjevernu stranu stana. Svetlosni efekat je posebno interesantan zbog rastera instalacije krovnih prozora, koji je identičan klasičnim prozorima na fasadi nižih spratova, gde svetlost ulazi u unutrašnjost na veoma poseban način - sa potpuno drugačijom snagom i izražajnošću dinamike.


Projekat obuhvata obnovu buržoaske stambene zgrade u centru Ljubljane. U potkrovlju zgrade napušteno skladište pretvoreno je u dva nova stana. Koncept dizajna buržoaske zgrade sa dva stana u prizemlju se nastavlja u potkrovlju, gdje stanovi zauzimaju svaku svoju polovinu. U sklopu obnove potkrovlja, dodane su dvije veće terase, koje djelomično mijenjaju volumen krova na dvorišnoj strani zgrade. Klasični drveni krov zamijenjen je čeličnim nosačima, koji su interesantno integrirani u stan u formativnom i statički funkcionalnom smislu - pogrešno obrnuto slovo A.

Glavnina svjetlosti ulazi kroz brojne krovne prozore, koji su izgrađeni u dva visinska nivoa, što omogućava dobro osvjetljenje i gornjih i donjih dijelova stana, kao i galerije. Krovni prozori, koji su orijentisani prema južnoj, uličnoj strani fasade, rezimiraju ritam prozorskih otvora klasično projektirane fasade buržoaske kuće. Time je uspostavljena stalna povezanost između starog i obnovljenog potkrovnog dijela kuće. Krov stare kuće sa ugrađenim novim krovnim prozorima, koja prati red prozorskih otvora na fasadi, djeluje kao postojeći dio klasično projektiranog objekta.